Witajcie fani #openttd Dziś…

Witajcie fani #openttd

Dziś zajmę się prosto tematem semaforów a dokładnie tylko tych które są potrzebne przeciętnemu użytkownikowi.

Widzimy na obrazku wybór semaforów. Nas interesują dwa ostatnie (ten wciśnięty oraz ten po prawej)

– Pierwszy – pozwala sterować wjazdem w kierunku w którym jest ustawiony oraz pozwala przejeżdżać przez niego pod prąd (jeśli blok w przeciwnym kierunku jest wolny)

– Drugi – pozwala sterować wjazdem w kierunku w którym jest ustawiony ale nie pozwala przejeżdżać w innym kierunki niż stoi.

Pierwsze co trzeba sobie wyobrazić to fakt że w grze są jakby bloki/ścieżki po których porusza się pociąg (blok się zaczyna za semaforem i kończy przed następnym semaforem). Semafory pozwalają ciąć szlak na odpowiednie nam odcinki by np płynniej regulować ruch czy sterować specyficzną jazdą.

Zaczynamy

Zakładamy że pociąg jedzie od Trasy A do B i Odwrotnie:

– Tor 1: Pociąg od ostatniego semafora na trasie A może przejechać pod semafor na torze nr 1 i jeśli Trasa B jest wolna to może przejechać. W przeciwnym kierunku jest to nie możliwe (semafor „Drugi” patrz wyżej)

– Tor 2: Pociąg od ostatniego semafora na trasie A nie może przejechać przez tor nr 2 do trasy B ale odwrotnie jest to możliwe (semafor „Drugi” patrz wyżej) .

– Tor 3: Pociąg od ostatniego semafora na trasie A może przejechać pod semafor na torze nr 3 i jeśli Trasa B jest wolna to może przejechać. W przeciwnym kierunku jest to tak samo możliwe (semafor „Pierwszy” patrz wyżej)

– Tor 4: Pociąg od ostatniego semafora na trasie A może przejechać przez tor nr 4 jeśli jest wolny i zatrzyma się na pierwszym semaforze w tym kierunku. W przeciwną stronę jeśli jest droga wolna to przejedzie pod semafor na tym torze i pojedzie w kierunku trasy A (semafor „Pierwszy” patrz wyżej)

Wydaje się to bardzo proste i w zasadzie takie jest.

Jeśli macie jakieś pytania to z chęcią pomogę.

#openttd #gry