Gra dla przegrywa Wpis 2 Dark…

Gra dla przegrywa
Wpis 2
Dark Souls

Gra ucząca oswajania się z samotnością. Problemem szczególnie doskwierającym przegrywom, ale obecnym w życiu każdego człowieka. Możemy otaczać się ludźmi, ale jeżeli nie oswoimy swojej samotności, będzie to tylko zwykła dystrakcja, znieczulenie. Będzie tak, dopóki nie pokażemy tej bestii, że to my mamy kontrolę nad swoim losem, wykażemy się zdecydowaniem i determinacją, która pozwoli uwierzyć nam w to, że sami w sobie jesteśmy wiele warci i nie potrzebujemy innych, żeby poczuć się wartościowymi. Wtedy, żyjąc w zgodzie z samym sobą, naprawdę docenimy jak ważni są inni ludzie w naszym życiu.

Dark Souls uczy właśnie tej wytrwałości. Przez większość gry jesteśmy sami z własnymi myślami w świecie, który chyli się ku upadkowi i właściwie nie ma dla niego nadziei. Wiemy że umrze, ale nie mamy innego wyjścia, musimy przeć przed siebie, bo istniejemy. Gra jest trochę jak walka z depresją. Atmosfera jest ciężka i nie daje nadziei na lepsze jutro. Sam gameplay jest uzależniający i przyjemny, tak jak życie, jednak gdy zaczynasz czuć się pewnie i myśleć, że jesteś w stanie sobie poradzić, gra rzuca wtedy w ciebie przeszkodą, która wydaje się być nie do pokonania. To jest ten moment, w którym decydujesz czy chcesz walczyć, czy też poddasz się i uciekniesz z podkulonym ogonem. Satysfakcja z wygranej, po dziesiątkach prób, jest niesamowita i sprawia, że poczujesz coś, czego nie czułeś od dawna. Radość z osiągnięcia celu. Wtedy zdasz sobie sprawę, że może to tak działać też w prawdziwym życiu.

Ciekawy jest sposób w jaki gra przedstawia historię swojego świata. Mamy tu sceny fabularne, czy sporadyczne rozmowy z bohaterami niezależnymi, ale najwięcej informacji uzyskamy podczas zgłębiania treści opisów zdobywanych przedmiotów. Im rzadsze, tym większa szansa, że dowiemy się dzięki nim czegoś ciekawego, czegoś co rzuci światło na historię, czy też postaci. Są to często historie dość mocno zmuszające do myślenia, jeszcze bardziej zwiększające wartość terapeutyczną gry.

Zwiastun gry w komentarzu

#przegryw #gry #gradlaprzegrywa #depresja #wychodzimyzprzegrywu