Gdyby ktoś mi się zapytał o…

Gdyby ktoś mi się zapytał o najbardziej oryginalną grę z przed ery ogólnodostępnego internetu – bez wahania odpowiedziałbym Ghost Master. Produkcja która uderza mnie do dziś i z czystym sumienie postawiłbym ją w panteonie takich gwiazd jak Black and White czy Dungeon Keeper.

Gra której sukces został zaprzepaszczony przez nieudolnego wydawce. Wydawce który widząc jak największe czasopisma growe na świecie, bombardują jego dziecko ocenami na poziomie 9/10, nie pokusił się o jakąkolwiek reklamę. Był to rok 2003, Ghost Master nie było kolejnym Medal of Honor, potencjalny klient nie miał pojęcia co w zasadzie kupuje – wygląda jak strategia, duchy, komiksowa grafika? Pewnie coś dla dzieci.

Rozgrywka opierała się o założenia podobne do dungeon keepera, teraz to nie my mamy się bronić, bać i uciekać – Teraz to nas mają się bać.
Jako mistrz duchów, dostajemy lokacje do wystraszenia. Przed rozpoczęciem zabawy składamy sobie drużynę – każdy duch ma inne moce, inne możliwości działania oraz typ który uzależnia go do miejsca w którym może zostać użyty. Kamienny golem – sadzonki, drzewka, ozdoby ogrodowe; Trup na krześle elektrycznym – Elektronika, prąd.
Oczywiście rozgrywka nie jest taka prostolinijna – każda kolejna lokacja ma swoje cele fabularne. Każdego ducha trzeba odblokować wykonując odpowiednie czynności co wymaga od nas dedukcji – co musimy tutaj wykorzystać? Wszystko zaś okraszone nawiązaniami do pop kultury, horrorów i literatury.

Produkcja została wydana przy niskim budżecie, oraz w momencie kiedy prace faktycznie mogły nabrać tępa – po okiełznaniu silnika i architektury.
Z tego powodu w plikach gry znajdziemy sporo niewykorzystanych duchów oraz lokacji np. Zatopionego statku z płetwonurkami.
Dzięki zaangażowanemu polskiego forum na facebooku: Polska Społeczność Fanów Ghost Master 2 Moderzy odtworzyli duchy i ich moce na podstawie zapowiedzi i trailerów.

W Polsce została dołączona do CD-Action z dubingiem, dwa lata od światowej premiery.

Data wydania: 05.2003
Dostępna w CD-Action: 07.2005
Gry Online: 88/100
Metacritic: 81/100
PC Gamer: 90/100
Game Spot 88/100

Od kilku lat, twórca pierwotnej gry i aktualny założyciel studia ihobogames wodzi nas za nos, mówiąc że jest w trakcie prac nad kontynuacja ghost masters, o tytule Hunters inc. Jednak lata mijają, spam na maila przychodzi – kolejne prośby o śledzenie jego twitterów, facebooków, discordów i instagramów a nowych wieści o produkcji, nie ma – niby na discordzie rozmawia z fanami, jednak jest to co najwyżej faza konceptualna. Ktoś z was wie więcej, w tym temacie? Chętnie się dowiem.

Chcesz być wołany? Zostaw plusa w tym wpisie.
Nie chcesz powiadomień? Daj na czarnoliste – #gryzgazetek.

pokaż spoiler #gimbynieznajo #gry #retrogaming #staregry #nostalgia #pcmasterrace #100oldgamechallange #ghostmaster