Czy to koniec serii…

Czy to koniec serii Battlefield?

Nie. Czy to koniec Dice? Raczej nie. Czy to koniec Battlefielda tworzonego przez Dice? Możliwe. Do czego zmierzam?

Battlefield 2042 jest trochę jak muzyka w jego pierwszym zwiastunie. „Kickstart My Heart” jest absolutnie fenomenalnym utworem, jedynym z moich ulubionych, ale remiks użyty w zwiastunie jest jakiś taki no nie wiem, jakiś dziwny.


Niby słychać w nim te charakterystyczne elementy oryginału, niby brzmi całkiem spoko, ale jednak całość brzmi na tyle inaczej, że ciężko porównać to w ogóle do pierwowzoru. Czy do tego właśnie zmierzałem? No nie, ale podczas słuchania Mötley Crüe jakoś w głowie ułożyło mi się to porównanie i chciałem koniecznie go użyć xD

Beta Battlefielda zakończyła się, w dużej części pozostawiając po sobie niesmak i rozczarowanie.

View post on imgur.com


I jasne, do premiery jeszcze miesiąc a build bety przecież miał kilka miesięcy… Tylko czy na pewno?
Tom Henderson, dosyć znany w battlefieldowym środowisku leaker rzucił plotkę, że build bety battlefielda 2042 od września nie był w żaden sposób edytowany, czyli prawdopodobnie nie jest tak stary, jak tłumaczy to Dice.

View post on imgur.com


Później jednak stwierdził, że build ma około 7 tygodni.

View post on imgur.com


Wiedzieć jednak trzeba, że pomimo faktu, iż dosyć często ma rację, Henderson lubi najpierw wzbudzić sensację a dopiero później dokładnie sprawdzić swoje źródło, więc w zasadzie nadal do końca niewiadomo z kiedy tak naprawdę pochodzi beta. Przyjmijmy jednak optymistyczny wariant, że nie ma powodu aby nie wierzyć Dice i faktycznie beta jest buildem sprzed jakichś dwóch – trzech miesięcy. Jednakowoż, co do jednego Henderson może mieć rację. Co do wewnętrznego stanu obecnego Dice.
Co to oznacza dla Battlefielda? Co to oznacza dla samego Dice? Czy dzik sra w lesie? Dlaczego zadaje samemu sobie aż tyle pytań? I czy to jest ten moment, w którym EA powinno dać kierownictwo nad marką jakiemuś innemu studiu?

Nie wiem czy pamiętacie, ale o problemach w Dice głośno było niedługo po premierze BFV. Mówiono o starciach weteranów studia pracujących jeszcze przy Battlefieldach 3 i 4 z nowymi pracownikami i kierownictwem, próbującym forsować swoje nowe, rewolucyjne pomysły. Skończyło się to tak, że duża część weteranów opuściła studio a drugie, lepsze Dice, czyli Dice L.A stało się kompletnie innym studiem (Ripple Effect Studios).
3 lata po premierze Battlefielda V tylko utwierdzam się w przekonaniu, że „rdzennie”, Battlefield V to w gruncie rzeczy stary dobry battlefield z fajnymi mechanicznymi usprawnieniami w którego nadal bardzo lubię zagrać. Zaszkodziły mu fatalny marketing, dziwaczna wizja drugowojennego konfliktu i kurewsko fatalne wsparcie popremierowe.
A teraz wróćmy do Battlefielda 2042 (wyobraźcie sobie, że tutaj następuje dźwięk „record scratch” z memów „yup, that’s me” a w tle gra „Baba O’Riley” od The Who). Grając najpierw w nową betę a później w Battlefielda V, piątka wydaje mi się nowszym produktem niż Battlefield 2042. Najnowsza odsłona zdaje się pod wieloma względami robić krok w tył albo nawet dwa kroki w kompletnie inną stronę.


Ponownie wracam do plotek, ale ta o zapatrzeniu się kierownictwa na Modern Warfare/Warzone ma sens, bo to po prostu czuć w rozgrywce. Lekkie wzorowanie się na Modern Warfare jest całkowicie uzasadnione, bo to po prostu absolutnie kapitalna gra wyznaczająca pewne standardy jak niegdyś zrobiło to Call Of Duty 4. Ale no do chuja Wacława (przepraszam wszystkich Wacławów), „lekkie wzorowanie” a nie zrzynanie pomysłów jeden do jednego, jak choćby zmiana płyty pancerza z niemal identyczną animacją jak w warzone, trzecioosobowe animacje zabójstw czy przeładowanie w widoku ads.

A skąd to twierdzenie, że może pora oddać Battlefielda pod skrzydła innego studia? Obecne Dice to kompletnie inne Dice niż kiedyś, w mojej opinii, w tym momencie nie ma zbyt wielkich szans na to, że Dice zrobi battlefielda tak dobrego jak BF3 czy BF4. Ale może temu zadaniu podołałaby inna firma? Być może ze strachu przed porażką sięgnęliby po sprawdzone zastosowania ze starszych odsłon? A może potrzebna jest świeża perspektywa kogoś „z zewnątrz”? Nie wiem, ale mam dziwne wrażenie, że inne studio zaznajomione z obsługą silnika frostbite mogłoby zrobić lepszego Battlefielda niż targane przez wewnętrzne konflikty Dice, któremu tworzenie gier w takiej atmosferze zdecydowanie nie sprzyja. Warto przytoczyć choćby Visceral Games odpowiadające za Battlefield: Hardline, które jakoś specjalnie udane nie było, ale trzeba przyznać, że było „bardzo Battlefieldowe”. Problem w tym, że właśnie nie powinno było takie być, ale o tym już pisałem w tekście o Hardline, o tutaj –>
https://www.wykop.pl/wpis/53217429
Pytaniem pozostaje „kto miałby stworzyć nowego Battlefielda?”.
Odpowiedzi się nie podejmuję, bo nie mam zielonego pojęcia. Wygląda na to, że żadna inna firma w portfolio EA nie ma takiego doświadczenia w tworzeniu shooterów z otwartym konfliktem na bardzo dużą skalę. Nie wiem, może Respawn, twórcy całkiem fajnego Titanfalla, któremu jednak bliżej chyba do Call Of Duty niż Battlefielda.

I teraz nie zrozumcie mnie źle, BF2042 nadal zapowiada się nieźle (zwłaszcza tryb portal), nie jestem wobec gry aż tak krytyczny jak choćby oficjalny subreddit gry, nie myślę o anulowaniu preordera, bo bawiłem się całkiem fajnie i wierzę, że jakkolwiek źle by nie było, Dice doszlifuję grę na premierę (kiedykolwiek się ona odbędzie), ale skłamałbym, gdybym przyznał, że nie mam żadnych obaw. Uczciwie przyznam, przy betach BF4, Hardline, BF1 czy BFV bawiłem się znacznie lepiej i te wersje beta sprawiały, że nie mogłem doczekać się pełnej gry. Beta BF2042 sprawiła, że dużo bardziej martwię się o efekt końcowy. Jaka będzie przyszłość? Czy Dice czeka jakaś wewnętrzna restrukturyzacja? Czy utrzymają status „tych od Battlefielda i Battlefronta”? Wszyscy wiemy co EA robi z swoimi kiepsko radzącymi sobie firmami. Dice na razie zamknięcie nie grozi, gdyż nadal są jednym z największych wewnętrznych studiów EA. Na razie. Tak w ogóle to czekaj, o czym był ten wpis? Aa, chyba o tym czy to koniec Battlefielda. No więc nie, EA będzie doić swoją flagową markę nawet jeżeli miałaby stać się klonem fortnite. Trzymajcie się wszyscy, cześć.

Jeżeli chcesz być wołany do przyszłych wpisów daj znać w komentarzu.
Możesz też zaobserwować ten tag: #20gierwykopka
Lub zaobserwować mój profil.

Poprzednie wpisy których nie ma na tagu #bledywgrach:
– część 1: https://www.wykop.pl/wpis/49741999
– część 2: https://www.wykop.pl/wpis/49786271
– część 3 :https://www.wykop.pl/wpis/49883897
– część 4: https://www.wykop.pl/wpis/50027017

#gry #xboxone #ps4 #ps5 #xboxseriesx #konsole #technologia #gruparatowaniapoziomu #bron #komputery #strzelectwo #militaria #battlefield #battlefield2042 #callofduty