Aktualnie na promocji jest…

Aktualnie na promocji jest taka mała przygodówka dwuwymiarowa Vailant Hearts: The great War

Gra skupia się na opowiedzeniu historii czterech przypadkowo poznanych sobie osób (i psa bo pies jest tu ważny) w realiach pierwszej Wojny Światowej na froncie francuskim. Sama historia którą możemy poznać w trakcie gry jest spójna i deweloperzy ze studia Ubisoft Montpellier postarali się aby cała opowieść była wiarygodna. Nikt tutaj nie próbował stworzyć obłudy wojny jako wesołej przygody, zamiast tego mamy prawdziwe rozterki i czuć tu w pewnym ograniczonym stopniu, ale jednak, brutalną atmosferę wojny i jej konsekwencji. Zakończenie historii jest trudne do oceny bo gra ani nie kończy się katastrofą ani happy endem, momentami może zbyt pompatyczne ale bez lania wody.

Gameplay sprowadza się do typowych czynności znanych w przygodówkach akcji. Zbieramy przedmioty (czasem wykorzystując do tego psa) aby coś uruchomić lub zbierając granat żeby coś wysadzić, rozwiązujemy różne ale raczej proste zagadki, typowe dla przygodówki elementy rozgrywki są przeplatane elementami zręcznościowymi które nie powinny stwarzać problemów nikomu. Gdyby ktokolwiek miał problemy z progresem to jest tu zaimplementowany świetny system podpowiedzi dzięki czemu w grze po prostu nie da się utknąć. Widać że gameplay jest tutaj bardzo dobrze przemyślany, przykładowo w jednym z etapów musimy załadować działo pociskiem artyleryjskim i gdy to już zrobimy to ilość amunicji jest nieograniczona – proste rozwiązanie a z perspektywy gracza sporo ułatwia. Samo przeplatanie różnych aktywności też jest mocno na plus, nigdy nie ma tak abyśmy musieli rozwiązywać zagadki jedna za drugą dzięki czemu żaden z elementów gry nie nudzi.

Grafika jest stylizowana na komiks dzięki czemu kompletnie się nie zestarzała, gra wyszła w 2014 roku a spokojnie mogła by i wyjść za rok. Trochę gorzej z animacjami postaci ale to mały zgrzyt. Gra po prostu wygląda ładnie. Udźwiękowienie też jest ok, same postacie nie wypowiadają żadnych słów ale to w ogóle nie przeszkadza w odbiorze gry.

Ogromną zaletą gry jest dbałość o osadzenie akcji w realiach prawdziwych wydarzeń IWŚ. W grze jest sporo ciekawostek historycznych które powstały we współpracy z francuskimi organizacjami dbającymi o pamięć historyczną. Część informacji jest nam przedstawione jako plansze w dziale „Fakty” i opisują różne aspekty wojny jak przykładowo ile psów było używanych przez różne armie, o tym że francuskie miasto Reims było tak zniszczone wojną że po jej zakończeniu mieszkało tam tylko 1500 osób i sporo więcej. Do tego w grze są przedmioty do znalezienia przez gracza, jest ich łącznie 100 i każdy z tych przedmiotów jest opisany dlaczego był przydatny w trakcie wojny i komu służył. O dbałości o szczegóły niech znaczy fakt gdy w kopalni znajdujemy poległego górnika który ma przy sobie kanarka w klatce, ile osób na świecie wie o kanarkach w kopalniach? A tu się przyłożyli i w kopalni jest kanarek.

Reasumując Vailant Hearts: The great War to bardzo dobra gra. Jest to tytuł który jednoznacznie pokazuje jak należy tworzyć gry opowiadające o historii swojego kraju bo za tytuł jest odpowiedzialne francuskie studio Ubisoft Montpellier, szkoda tylko że temat takich produkcji zszedł na bardzo niski priorytet.
Gra oprócz dobrej opowieści i walorów edukacyjnych oferuje też przyjemny gameplay. Taka mała perełka w odmętach sklepu, rozgrywka na około 6-9 godzin ale warto rozważyć zamiast kolejnego wieczoru z Netflixem.
Zdecydowanie warto.

W chwili pisania gra kosztuje 17,99zl w sklepie Xboxa
Tytuł wyszedł na wszystkie możliwe platformy w tym na mobilne.

#xbox #ps4 #gry #nintendoswitch #android #ios